Ciasto kruche I wg. Michela Roux'a


Składniki:

Ciasto kruche I wg. Michela Roux'a 250 g mąki
150 g masła pokrojonego w kostkę, lekko zmiękczonego
1 łyżeczka soli
1 jajko
1 łyżka zimnego mleka


Sposób przygotowania:

Na stolnicy robimy kopczyk z mąki i robimy w nim wgłębienie. Dodajemy masło, sól oraz jajko i mieszamy palcami by składniki stworzyły gładką masę.

Powoli zagarniając mąkę ostrożnie zagniatamy ciasto by miało ziarnistą konsystencję.

Wlewamy mleko i delikatnie łączymy z resztą ciasta. Wewnętrzna stroną dłoni wyrabiamy ciasto odpychając od siebie 4-5 razy, aż bedzie gładkie.

Ugniatamy z ciasta kule, owijamy w folię i wkładamy do lodówki.

Po wyjęciu z lodówki wałkujemy ciasto na grubość 3 mm, wykładamy nim foremki (pojedyńczą o śr,20-13 cm albo sześć o śr.10-12 cm albo kilkanaście takich malutkich foremek na babeczki) i wstawić ponownie do lodówki na 20 minut.

Wykładamy je papierem do pieczenia i wysypujemy gochem albo dociskami taką samą foremką w jaką włożyliśmy ciasto. Nakłówamy widelcem.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190'C pzez 20 minut ( 10 minut dla indywidualnych foremek).

Usuwamy fasolę albo dodatkowe foremki i ponownie wkładamy ciasto do piekarnika na 15 minut ( 5 minut gdy używamy indywidualne foremki) aby się dokładnie upiekło.Przepis na ciasto kruche pochodzi z ksiązki "Ciasta pikantne i słodkie" Michela Roux'a.

To pierwsze z dwóch ciast jakie proponuje autor - jest ono delikatniejsze, bardziej kruche i lżejsze niż ciasto na tarty.

Możecie je przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce przez tydzień a w zamrażalniku do 3 miesięcy - mowa tutaj o surowym cieście.

Natomiast upieczone gdy nie wykorzystacie od razu to po ostygnięciu zawijamy w folię i wstawiamy do zamrażalnika na około 2 tygodnie. Wystarczy je wyjąć 20 minut przed włożenien nadzienia.

Ciasto jest bardzo maślane i kruche - mi osobiście przypomina ciasto francuskie.


[ Drukuj ]


Copyright © 2008 ewelosa.pl przepisy kulinarne